Društvo
NIKOLIĆ ZA MULTIKULTURU RADIO KOTORA: PODRŠKA GENERALNE SKUPŠTINE SVJETSKE TURISTIČKE ORGANIZACIJE DOŠLA U PRAVOM TRENUTKU
Arhitekticu Mariju Nikolić iz Kulturno-zavičajnog udruženja “Napredak” obradovala je činjenica da su Gornja Lastva i Godinje iz Bara, u okviru prvog izdanja inicijative “Best Tourism Villages/Najbolja sela u turizmu”, odabrana u kategoriji za “Program unaprijeđenja” sela.
Kroz pomenuti program će, kako se navodi u saopštenju UNWTO-a, ovim selima biti pružena podrška od strane Generalne skupštine i njenih partnera, kako bi se postojeći potencijali poboljšali, a ponuda dodatno ispromovisala.
Za decembarsko izdanje emisije “Multikultura” Nikolić kaže da je pomoć stigla u pravom trenutku.
“Trudimo se da sačuvamo obilježja prostora koja mještanima pojačavaju osjećaj pripadanja i generacijama utiču na formiranje identiteta. Međutim, čeka nas još mnogo posla. Drago mi je što su naše dosadašnje zalaganje prepoznali i stručnjaci na svjetskom nivou i što žele da nam pomognu. Podsjetiću da naše udruženje nije apliciralo za ovu nagradu. Anka Kujović iz Ministarstva održivog razvoja i turizma Crne Gore nas je obavijestila da se priprema ovaj događaj, a mi smo bili prilično sumnjičavi da možemo dobiti sredstva. Dakle, zasluga je njena, ali i Turističke organizacije Opštine Tivat koji su u naše ime aplicirali za ovu inicijativu”, pojasnila je Nikolić.
U okviru zasijedanja Generalne skupštine učestvuje 500 delegata među kojima su ministri turizma zemalja članica, predstavnici brojnih partnerskih organizacija, lideri iz privatnog i javnog sektora iz oblasti turizma. Crnu Goru na ovoj sjednici predstavlja v.d generalne direktorke za razvojne politike u turizmu u Ministartsvu ekonomskog razvoja, Aleksandra Gardašević Slavuljica.
“Ova nagrada za naše udruženje, ali i za opštinu Tivat ima veliki značaj. Još uvijek ne znam u čemu će se ogledati predviđena pomoć, ali je svakako nužno podstaći ubrzane aktivnosti na revitalizaciji sela i zagovarati svestraniji ekonomski i kulturni boljitak ovog područja”, navodi Nikolić.
Za uspješan ruralni razvoj Gornje Lastve, smatra, neophodan je multisektorski koncept, prilagođen mogućnostima.
“Najprije je važna obnova građevinskog fonda koja mora uključivati korišćenje prednosti starog načina građenja, kao što je, recimo, suhomeđa. Dopuna novim materijalima je takođe dobar aspekt, ali što je moguće manje agresivnim oblicima. Akcenat bi trebao biti i na poljoprivrednom zemljištu, šumama, najdragocjenijem neobnovljivom prirodnom resursu na ovom tlu”, naglasila je Nikolić.
Dodaje i da kontinuitet udruženog djelovanja Lastovljana u Gornjoj Lastvi traje već stotinak godina.
“Počevši od osnivanja Hrvatskog tamburaškog društva 1919. godine, pa preko Društva prijatelja Gornje Lastve 1976. i kasnije, našeg udruženja koje je osnovano 1999. godine nakon što je Crna Gora donijela prvi Zakon o nevladinim organizacijama. Ovom prilikom moram spomenuti sakupljača dokumenata i istraživača prošlosti Gornje Lastve Anđelka Stjepčevića, istaknutog ovdašnjeg kulturnog i društveno-političkog radnika zahvaljujući kome danas imamo arhivsku građu na koju smo ponosni, ali i koja nas obavezuje”, zaključila je Nikolić.
Repriza decembarskog izdanja emisije “Multikultura”, koje je uređuje i vodi Sanja Čavor, na programu je večeras u 20 sati i 30 minuta.